B32524Q3685J
Mfr.Part #
B32524Q3685J
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Voltage :
250V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
6.8μF
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Diameter :
800 µm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
5%
Height :
24.5mm
Dielectric :
PET
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
160V
Depth :
14mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
27.5mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Length :
31.5mm
Type :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
B32524Q3685J
Introducing Film Capacitors EPCOS (TDK) B32524Q3685J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Voltage:250V, Number of Terminations:2, Type:GENERAL PURPOSE, B32524Q3685J pinout, B32524Q3685J datasheet PDF, B32524Q3685J amp .Beyond Film Capacitors EPCOS (TDK) B32524Q3685J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.