B32523Q6105J000
Mfr.Part #
B32523Q6105J000
Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PET
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
1μF
Lead Pitch :
22.5mm
Length :
26.5mm
Lead Diameter :
800 µm
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Voltage - Rated AC :
400V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
16.5mm
Reference Standard :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Depth :
10.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Datasheets
B32523Q6105J000
EPCOS (TDK) B32523Q6105J000
1μF Film Capacitor 5% Radial 400V-DC 400V-AC
B32523Q6105J000 Overview
It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 200V.
B32523Q6105J000 Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V