B32523Q3185K189
Mfr.Part #
B32523Q3185K189
Description
CAP FILM 1.8UF 10% 250VDC RADIAL
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
160V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Package / Case :
Radial
Dielectric :
PET
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polyester
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1.8μF
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Tolerance :
10%
Lead Pitch :
22.5mm
Type :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
B32523Q3185K189
EPCOS (TDK) B32523Q3185K189
1.8μF Film Capacitor 10% Radial Radial 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole