B32523Q3105K289
Mfr.Part #
B32523Q3105K289
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Length :
26.5mm
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated AC :
160V
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Capacitance :
1μF
Series :
B32523
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
22.5mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Terminal Finish :
MATTE TIN
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Size / Dimension :
1.043Lx0.236W 26.50mmx6.00mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
B32523Q3105K289
EPCOS (TDK) B32523Q3105K289
B32523 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
B32523Q3105K289 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A 160V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C~125°C is suitable for operation of the device.
B32523Q3105K289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V