B32522E6334K000
Mfr.Part #
B32522E6334K000
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
24 Weeks
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Reference Standard :
AEC-Q200
Capacitance :
0.33μF
Voltage - Rated AC :
200V
Series :
B32522
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Terminal Pitch :
15mm
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Terminal Shape :
Wire
Width :
7mm
Voltage - Rated DC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Length :
18mm
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
B32522E6334K000
EPCOS (TDK) B32522E6334K000
B32522 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
B32522E6334K000 Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 400V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.Systems require a voltage of 200V for their internal rated power (URac).In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
B32522E6334K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V