B32521E6104J000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32521E6104J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Reference Standard :
AEC-Q200
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Negative Tolerance :
5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
B32521
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
5mm
Ratings :
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
0.433 (11.00mm)
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage Rating - AC :
200V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Voltage Rating - DC :
400V
Dielectric Material :
POLYESTER AND POLYETHYLENE TEREPHTHALATE
Positive Tolerance :
5%
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Features :
Length :
13mm
Packing Method :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
JESD-609 Code :
e3
Height :
11mm
Capacitance :
0.1μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.512 L x 0.197 W (13.00mm x 5.00mm)
Datasheets
B32521E6104J000
EPCOS (TDK) B32521E6104J000
B32521 FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.512L x 0.197W 13.00mm x 5.00mm ±5% 0.1muF