B20B-XADSS-N-A(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B20B-XADSS-N-A(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.5MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
Housing Color :
White
Published :
ECCN Code :
EAR99
Contact Resistance :
20mOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Insulation Height :
0.398 10.11mm
Voltage - Rated :
250V
Max Current Rating :
3A
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Feature :
Board Guide
Number of Positions Loaded :
All
Length :
30mm
Mixed Contacts :
No
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Number of Positions :
20
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Series :
XAD
Connector Type :
Header
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-25°C~85°C
UL Flammability Code :
94V-0
Fastening Type :
Locking Ramp
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Termination :
Solder
Contact Plating :
Copper, Tin
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
TOP ENTRY, SHROUDED, POLARIZED
Orientation :
Straight
Contact Type :
Male Pin
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Insulation Color :
Natural
MIL Conformance :
Depth :
10.1mm
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Filter Feature :
Housing Material :
Polyamide
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
XAD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 20-Position Board to Cable/Wire 0.398 10.11mm Height