B12B-PH-K-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B12B-PH-K-S
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2mm
Published :
Mount :
Through Hole
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Header
Series :
PH
Stack Height (Mating) :
8mm
Packaging :
Bulk
Style :
Board to Cable/Wire
Current Rating :
2A
Insulation Color :
Natural
Insulation Resistance :
1GOhm
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.236 6.00mm
MIL Conformance :
Voltage - Rated :
100V
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Press-Fit, Solder
Number of Positions :
12
Additional Feature :
Top Entry
Contact Shape :
Square
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
HTS Code :
Housing Material :
Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Mixed Contacts :
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Contact Length - Mating :
0.130 3.30mm
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Resistance :
10MOhm
Lead Free :
Contains Lead
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Lead, Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Overall Contact Length :
0.333 8.45mm
Filter Feature :
Gender :
Male
Fastening Type :
Detent Lock
Datasheets
B12B-PH-K-S
JST B12B-PH-K-S
PH Series 1-Row Header Press-Fit, Solder Brass Bulk Through Hole Tin-Lead Polyamide (PA66), Nylon 6/6 12-Position Board to Cable/Wire 0.236 6.00mm Height