B125S15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B125S15A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
1PH BRIDGE SO-DIL 250V 1.5A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Peak Forward Voltage (V) :
1.1@1A
ECCN (US) :
EAR99
Number of Elements :
4
Diotec Semiconductor AG
HTS Code :
Peak RMS Reverse Voltage (V) :
125
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current (A) :
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-50
Non-rep Pk Forward Current-Max :
50 A
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Output Current-Max :
1.5 A
Package Width :
6.4
HTS :
Supplier Package :
SO-DIP SMD
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Temperature Grade :
COMMERCIAL
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Number of Phases :
1
Military :
No
AEC Qualified :
yes
Peak Average Forward Current (A) :
1.5@Ta=50C
Diode Type :
BRIDGE RECTIFIER DIODE
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tape and Reel
Pin Count :
4
PCB changed :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
250 V
Configuration :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
Yes with exemptions
Surface Mount :
yes
Peak Reverse Current (uA) :
5
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
1500(Typ)
Bridge Type :
Single Phase
Package Height :
2.5
Package Length :
8.3
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
250
Number of Terminals :
Datasheets
B125S15A
Diotec Semiconductor B125S15A
BRIDGE RECTIFIER DIODE SILICON NOT SPECIFIED DUAL Tape and Reel
B125S15A Overview
According to the datasheets, the peak forward voltage is 1.1@1A volts.Having a peak RMS reverse voltage range of 125, this device can be utilized efficiently.This device can read a maximum voltage of 1.5 A.
B125S15A Features
the forward peak voltage is 1.1@1A
the peak RMS reverse voltage range of 125
a maximum output current voltage of 1.5 A