B125C800G-E4/51
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B125C800G-E4/51
Manufacturer
Vishay
Package / Case
4-Circular, WOG
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 200V 900MA WOG
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200V
Element Configuration :
Single
Peak Reverse Current :
10μA
Number of Pins :
4
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Single Phase
Supplier Device Package :
WOG
Forward Voltage :
1V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
4-Circular, WOG
Current - Average Rectified (Io) :
900mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
45A
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
8.84mm
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Max Surge Current :
45A
Length :
9.86mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 900mA
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Height :
5.6mm
Datasheets
B125C800G-E4/51
Vishay B125C800G-E4/51
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -40°C~125°C TJ 10μA @ 200V 1V @ 900mA 4-Circular, WOG Bulk
B125C800G-E4/51 Overview
Basically, rectifier is a type of electronic component that is available in a 4-Circular, WOG package.There should be a monrectifieroring of the reverse leakage current and rectifier should not be allowed to exceed 10μA.The mounting method of the device is Through Hole.Operating at the temperature of -40°C~125°C TJ ensures its normal operation.Surge current should be monitored and not be allowed to exceed 45A.There is a peak reverse voltage of 10μA which is used to power this device.
B125C800G-E4/51 Features
4-Circular, WOG package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
peak reverse voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
B125C800G-E4/51 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
B125C800G-E4/51 applications of bridge rectifiers.
  • Controlled avalanche characteristics
  • Working peak reverse voltages 200 to 1 ,000 volts
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A