B10B-PADSS-1(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B10B-PADSS-1(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Locking Ramp
Additional Feature :
POLARIZED
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Natural
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.402 10.20mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Stack Height (Mating) :
12.4mm
Number of Positions Loaded :
All
Published :
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Solder
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Mount :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Pad
Feature :
Board Guide
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Style :
Board to Cable/Wire
MIL Conformance :
Contact Finish - Mating :
Tin
JST B10B-PADSS-1(LF)(SN)
PAD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 10-Position Board to Cable/Wire 0.402 10.20mm Height