AZ23B51-HE3-08
Mfr.Part #
AZ23B51-HE3-08
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Unidirectional
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reference Voltage :
51V
Published :
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
300mW
Voltage Tolerance :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 38V
Working Test Current :
5mA
Impedance :
100Ohm
Voltage Tol-Max :
2%
Zener Voltage :
51V
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Impedance-Max :
100Ohm
Power Dissipation :
300mW
Datasheets
AZ23B51-HE3-08
Vishay AZ23B51-HE3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 51V 100Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B51-HE3-08 Overview
The voltage should be maintained at less than 2% for high efficiency.In electrical engineering, impedance is the opposition to alternating current presented by the combined effect of resistance and reactance in a circuit, and the impedance of this device is 100Ohm ohm.In the case of this electronic part, there is 5mA working test voltage supplied to array.With respect to tolerances, this part is characterized by a ±2% tolerance.Zener diode array is estimated that the device's zener current is 51V.The impedance of this device is 100Ohm ohm, which is the opposition to alternating current presented by the combination of resistance and reactance in a circuit.In terms of tolerance, this part is characterised by a 2% voltage tolerance.
AZ23B51-HE3-08 Features
100Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance