AZ23B22-G3-18
Mfr.Part #
AZ23B22-G3-18
Description
DIODE ZENER 22V 300MW SOT23
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 17V
Power Dissipation :
300mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Test Current :
5mA
Reference Voltage :
22V
Tolerance :
±2%
Voltage Tolerance :
2%
Voltage Tol-Max :
2%
Impedance-Max :
55Ohm
Impedance :
55Ohm
Number of Pins :
Zener Voltage :
22V
Max Power Dissipation :
300mW
Datasheets
AZ23B22-G3-18
Vishay AZ23B22-G3-18
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 22V 55Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B22-G3-18 Overview
A wide range of 2% reverse voltages can be handled by this device.The impedance of this device is zero ohm, which is the result of its combined resistance and reactance.A 5mA working test voltage is applied to this electronic part.As for tolerancing, this part has a tolerance of ±2%.According to estimates, the device's zener current is 22V mA.Its impedance is 55Ohm ohm, which is equal to the opposition presented by resistance and reactance in a circuit to rotating current.With respect to voltage tolerance, this part has 2%.
AZ23B22-G3-18 Features
55Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance