AX500-2PQ208
Mfr.Part #
AX500-2PQ208
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 115 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Supply Voltage :
1.575V
Mounting Type :
Surface Mount
Propagation Delay :
740 ps
Length :
28mm
Base Part Number :
AX500
Number of I/O :
115
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Published :
Height :
3.4mm
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 4 weeks ago)
RAM Size :
9kB
Package / Case :
208-BFQFP
Min Operating Temperature :
0°C
Max Operating Temperature :
70°C
Max Frequency :
870MHz
Frequency :
870MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of LABs/CLBs :
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
Operating Supply Voltage :
1.5V
Turn On Delay Time :
740 ps
Number of Pins :
208
Speed Grade :
2
Number of Logic Blocks (LABs) :
Series :
Axcelerator
Total RAM Bits :
Packaging :
Tray
Number of Registers :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Gates :
Width :
28mm
Min Supply Voltage :
1.425V
Number of Logic Elements/Cells :
Datasheets
AX500-2PQ208
1.5V V 740 ps ns FPGAs Axcelerator Series 870MHz MHz 208-BFQFP
AX500-2PQ208 Overview
There is a 208-BFQFP package that includes this component. 115 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 5376 logic elements/cells. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.425V~1.575V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Axcelerator series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~70°C TA. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. There are 73728 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number AX500. There is a maximum RAM si9kBe of 9kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 208 pins that are designed for it. 8064 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.5V supply voltage. This module is capable of operating at a maximum temperature of 70°C. 0°C should be higher than the operating temperature. There are 500000 gates that make up its basic building block. There are a total of 5376 logic blocks (LABs) that form the basic building blocks of this program. During the process of storing and transferring data, 5376 registers are used. With a frequency of 870MHz, it delivers high efficiency. The maximum supply voltage it supports is 1.575V. With a minimum supply voltage of 1.425V, it is able to function. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 870MHz. There is a device package provided by 208-PQFP (28x28) as its supplier.
AX500-2PQ208 Features
115 I/Os
Up to 73728 RAM bits
208 LABs/CLBs
70°C gates
5376 logic blocks (LABs)
5376 registers
Operating from a frequency of 870MHz