AX500-1FG676M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX500-1FG676M
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
676-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 336 I/O 676FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Number of Gates :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Form :
Ball
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Screening Level :
MIL-STD-883 Class B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.84 ns
Package / Case :
676-BGA
Number of Pins :
676
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Operating Supply Voltage :
1.5V
Number of Logic Elements/Cells :
Propagation Delay :
850 ps
Height :
1.73mm
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of Outputs :
336
Base Part Number :
AX500
Number of LABs/CLBs :
Supply Voltage :
1.5V
Number of I/O :
336
JESD-609 Code :
e0
Width :
27mm
Total RAM Bits :
Weight :
400.011771mg
Series :
Axcelerator
Number of Terminations :
676
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
27mm
RAM Size :
9kB
Packaging :
Tray
Speed Grade :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
BOTTOM
Max Frequency :
763MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Datasheets
AX500-1FG676M
1.5V V FPGAs Axcelerator Series 676-BGA 676
AX500-1FG676M Overview
The package that contains this software is called 676-BGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 336 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 5376 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. There are many types of FPGAs in the Axcelerator series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -55°C~125°C TA while the machine is operating. A device such as this one has 336 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 676 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 73728. If you are looking for related parts, you can use the base part number AX500 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si9kBe of this FPGA module must reach 9kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 676 pins are used in the design. 8064 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 500000 gates. As fast as 763MHz can be reached with this FPGA.