AX1000-BG729M
Mfr.Part #
AX1000-BG729M
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
729-BBGA
Description
IC FPGA 516 I/O 729BGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Turn On Delay Time :
990 ps
Published :
Number of LABs/CLBs :
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.99 ns
Supply Voltage :
1.5V
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.73mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Terminations :
729
Number of Outputs :
516
Axcelerator
Terminal Position :
BOTTOM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Registers :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Width :
35mm
Number of Pins :
729
Terminal Pitch :
1.27mm
Power Supplies :
1.51.5/3.32.5/3.3V
Length :
35mm
ECCN Code :
3A001.A.2.C
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Number of I/O :
516
Base Part Number :
AX1000
Propagation Delay :
990 ps
Total RAM Bits :
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Operating Supply Voltage :
1.5V
Screening Level :
MIL-STD-883 Class B
RAM Size :
20.3kB
Frequency :
649MHz
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
729-BBGA
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Datasheets
AX1000-BG729M
1.5V V 990 ps ns FPGAs Axcelerator Series 649MHz MHz 729-BBGA 1.27mm mm 729
AX1000-BG729M Overview
In the 729-BBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 516 I/O ports for more coherent data transfer. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.425V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. The Axcelerator Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -55°C~125°C TA when operating. A total of 516 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 729 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 165888 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number AX1000, which is its base part number. It is crucial that the RAM si20.3kBe of this FPGA module reaches 20.3kB so that the program can run normally. In order to make it work, 729 pins have been designed. A total of 18144 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. There is a 1.51.5/3.32.5/3.3V power supply that is required to operate it. There are 1000000 gates in its basic building block. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 12096 different registers. The high efficiency of this device is provided by its 649MHz-frequency operation.
AX1000-BG729M Features
516 I/Os
Up to 165888 RAM bits
729 LABs/CLBs
12096 registers
Operating from a frequency of 649MHz