AX1000-1FG896
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX1000-1FG896
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
896-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 516 I/O 896FBGA
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Position :
BOTTOM
Number of I/O :
516
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
896-BGA
Number of LABs/CLBs :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Frequency :
763MHz
RAM Size :
20.3kB
Mount :
Surface Mount
Width :
31mm
Supply Voltage :
1.5V
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
TIN LEAD
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total RAM Bits :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Axcelerator
Number of Gates :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Terminations :
896
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Weight :
400.011771mg
Height :
1.73mm
Terminal Form :
Ball
Propagation Delay :
850 ps
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Screening Level :
MIL-STD-883 Class B
Operating Supply Voltage :
1.5V
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
JESD-609 Code :
e0
Base Part Number :
AX1000
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.84 ns
Speed Grade :
1
Number of Pins :
896
Number of Outputs :
516
Length :
31mm
Datasheets
AX1000-1FG896
1.5V V FPGAs Axcelerator Series 896-BGA 896
AX1000-1FG896M Overview
There are two packages that contain fpga chips: 896-BGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 516 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 12096 logic elements/cells. The supply voltage is 1.5V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.425V~1.575V , at which it runs. The Axcelerator series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Axcelerator family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -55°C~125°C TA range. This device is equipped with 516 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 896 terminations on each end. A device like this one offers 165888 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, use the part number AX1000 as a base. This FPGA module has a RAM si20.3kBe of 20.3kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 896 pins on the board. A total of 18144 LABs/CLBs make up this FPGA array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The building block that forms the basis of the system contains 1000000 gates. As far as the speed of this FPGA is concerned, it can get up to 763MHz.