AX1000-1LG624M
Mfr.Part #
AX1000-1LG624M
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
624-BCLGA
Description
IC FPGA 418 I/O 624CLGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Package / Case :
624-BCLGA
Total RAM Bits :
Max Frequency :
350MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Logic Elements/Cells :
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of I/O :
418
Number of Pins :
624
20.3kB
Supplier Device Package :
624-CLGA (32.5x32.5)
Datasheets
AX1000-1LG624M
FPGAs Axcelerator Series 624-BCLGA
AX1000-1LG624M Overview
As part of the 624-BCLGA package, it is included. A total of 418 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 12096 logic elements/cells. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.425V~1.575V . It is a type of FPGA that belongs to the Axcelerator series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -55°C~125°C TA when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. This device has 165888 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number AX1000 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si20.3kBe of 20.3kB in order to ensure that the program will run normally. There are 624 pins on this device. The FPGA consists of 18144 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. There is a maximum operating temperature of 125°C for this module. Fpga electronics is recommended that the operating temperature be higher than -55°C. The basic building block of this system consists of 1000000 gates. This FPGA can get as fast as 350MHz. This device package is supplied by 624-CLGA (32.5x32.5).
AX1000-1LG624M Features
418 I/Os
Up to 165888 RAM bits
624 LABs/CLBs
125°C gates