AWHW34A-0102-T-R
Mfr.Part #
AWHW34A-0102-T-R
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Lead Free :
Lead Free
Plating Thickness :
30μin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Fastening Type :
Push-Pull
Height :
9.1mm
Length :
50.7mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.124 3.15mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions :
34
Current Rating (Amps) :
3A
Grey
Lead Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.352 8.94mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.224 5.70mm
Header
Gender :
Male
Width :
9.1mm
Body Breadth :
0.356 inch
Datasheets
AWHW34A-0102-T-R
ASSMANN WSW Components AWHW34A-0102-T-R
2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 34-Position Board to Cable/Wire 0.352 8.94mm Height