AWCS003728221R2G00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWCS003728221R2G00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
300 mA
Inductance :
1.2 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.20mm)
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.146" L x 0.110" W (3.70mm x 2.80mm)
Series :
AWCS
Q @ Freq :
45 @ 150MHz
Current - Saturation (Isat) :
Type :
Drum Core, Wirewound
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
35 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Material - Core :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
380MHz
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Chilisin Electronics AWCS003728221R2G00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD