AWCS0012070712NK00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWCS0012070712NK00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
3.6GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
24 @ 250MHz
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
12 nH
Series :
AWCS
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
640 mA
Type :
Drum Core, Wirewound
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Chilisin Electronics AWCS0012070712NK00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD