AWCS001207072N2J00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWCS001207072N2J00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
1.04 A
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
Series :
AWCS
Q @ Freq :
16 @ 250MHz
Ratings :
Type :
Drum Core, Wirewound
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Inductance :
2.2 nH
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
11.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Product Status :
Active
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ceramic
Chilisin Electronics AWCS001207072N2J00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD