AWCS001207072N2B00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWCS001207072N2B00
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR RF
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1nH
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
11.1GHz
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Supplier Device Package :
Type :
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
1.04 A
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
Material - Core :
Ceramic
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Features :
Series :
AWCS
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Q @ Freq :
16 @ 250MHz
Inductance :
2.2 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Chilisin Electronics AWCS001207072N2B00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD