AVRM1005C270KT101N
Mfr.Part #
AVRM1005C270KT101N
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
VARISTOR 27V 4A 0402
Product Category :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
55V
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1kHz
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Maximum DC Volts :
19V
Length :
1mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Max Voltage Rating (DC) :
19V
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage :
27V
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Varistor Voltage (Min) :
24V
Mount :
Surface Mount
Series :
AVR
Resistor Type :
VARISTOR
Voltage Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Clamping Current :
1A
1
Capacitance :
100pF
Published :
Varistor Voltage (Max) :
30V
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
500μm
Max Surge Current :
4A