ATTINY88-MMH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATTINY88-MMH
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
AVR
On Chip Data RAM Width :
8
Temperature Grade :
Industrial
Memory Type :
Flash
Program Memory Type :
Flash
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Microchip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.45mm
Width :
4 mm
Has ADC :
yes
Number of Terminals :
28
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
85 °C
Tradename :
AVR
Height Seated (Max) :
1mm
Format :
FIXED POINT
Interfaces :
TWI/SPI
Frequency :
12MHz
Connectivity :
I2C, SPI
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
2-Wire, I2S, SPI
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
Package Shape :
Square
Number of I/O :
24
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ROM Programmability :
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tray
Package / Case :
28-VFQFN Exposed Pad
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
NICKEL PALLADIUM GOLD
External Data Bus Width :
8
Series :
AVR® ATtiny
Watchdog Timer :
Integrated Cache :
No
On Chip Program ROM Width :
Package :
Tray
Data Bus Width :
8B
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Interface :
2-Wire, I2C, I2S, SPI
Supplier Device Package :
28-VQFN (4x4)
Bit Size :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Frequency :
12 MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product :
MCU
Device Core :
80C51
Number of Programmable I/O :
24
Terminal Position :
QUAD
DMA Channels :
Base Product Number :
ATTINY88
Published :
Schedule B :
Data Converters :
A/D 6x10b
Supply Current-Max :
8 mA
Power Supplies :
2/5 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
CPU Family :
AVR RISC
Base Part Number :
ATTINY88
Boundary Scan :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of ADC Channels :
6 Channel
Number of Timers/Counters :
2
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Height :
0.88 mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 6 MHZ AND 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 2MHZ
Core Architecture :
Number of I/Os :
24 I/O
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Low Power Mode :
DAC Channels :
RAM (bytes) :
512
ROM (words) :
Reach Compliance Code :
Compliant
EEPROM Size :
64 x 8
Seated Height-Max :
1 mm
Product Status :
Active
Speed :
12MHz
Number of Timers :
3
Number of I/O Lines :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of External Interrupts :
2
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
8-Bit
Number of Pins :
28
Data Converter :
A/D 6x10b
Memory Size :
8kB
RAM Size :
512 x 8
Number of Terminations :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Supply Voltage :
1.8 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
4mm