ATTINY85-20SUR
Mfr.Part #
ATTINY85-20SUR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I2C Channels :
1
Microchip
Memory Size :
8kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product :
MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Qualification :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Dimensions :
5.35 x 5.4 x 1.91mm
Package / Case :
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Max Frequency :
20 MHz
Supply Current-Max :
8 mA
Memory Type :
AVR® ATtiny
ROM Programmability :
Flash
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Number of ADC Channels :
4
Number of Timers/Counters :
2
Number of UART Channels :
1
Device Core :
AVR
Number of I/O Lines :
6
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
5.4mm
Number of I/Os :
6
Length :
5.35mm
Base Product Number :
Attiny85
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Supplier Device Package :
8-SOIC
Number of Terminals :
Core Size :
8-Bit
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS :
Compliant
Power Supplies :
3/5V
No
Pbfree Code :
yes
RAM Size :
512 x 8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Lead Free :
Lead Free
Published :
Tradename :
Data Converters :
A/D 4x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of PWM Channels :
2
CPU Family :
AVR RISC
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Manufacturer Package Identifier :
8S2
Data Bus Width :
8B
Interface :
SPI
Package Shape :
RECTANGULAR
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Supply Voltage :
2.7 V
EEPROM Size :
512 x 8
Program Memory Type :
Number of SPI Channels :
Terminal Form :
Gull wing
DAC Channels :
No
Seated Height-Max :
2.16 mm
Family Name :
Attiny85
ROM (words) :
Qualification Status :
Not Qualified
PWM Channels :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of A/D Converters :
4
RAM (bytes) :
512
Speed :
20MHz
Interfaces :
SPI/USI
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Core Architecture :
Watchdog Timer :
Base Part Number :
Number of I/O :
Mount :
Contact Plating :
Tin
Terminal Pitch :
1.27 mm
Number of Programmable I/O :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Has ADC :
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Type :
SOJI
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Schedule B :
Height :
2.16mm
Frequency :
20MHz
Connectivity :
USI
Min Operating Temperature :
-40 °C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Supply Voltage :
5V
Data Converter :
A/D 4x10b
Product Status :
Active
Typical Operating Supply Voltage :
5.5 (Maximum) V
Pin Count :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Instruction Set Architecture :
RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Interface Type :
I2C, SPI
Number of Pins :
Datasheets
ATTINY85-20SUR
Introducing Microcontrollers Microchip Technology ATTINY85-20SUR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:Attiny85, Number of Pins:8, ATTINY85-20SUR pinout, ATTINY85-20SUR datasheet PDF, ATTINY85-20SUR amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology ATTINY85-20SUR ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.