ATTINY2313V-10SU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATTINY2313V-10SU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supply Current-Max :
6 mA
Core Size :
8-Bit
Connectivity :
SPI, UART/USART
MSL :
MSL 2 - 1 year
Access Time :
10 μs
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Interfaces :
SPI/USART/USI
Program Memory Size :
2KB 1K x 16
Bit Size :
8
Data Converters :
Interface :
SPI, UART, USART
Number of Pins :
20
DAC Channels :
No
Terminal Position :
Dual
Core Processor :
AVR
Device Core :
AVR
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
7 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Program Memory Type :
Flash
Terminal Pitch :
1.27 mm
DMA Channels :
No
Product Status :
Active
Number of PWM Channels :
4
PWM Channels :
yes
Length :
13mm
Speed :
10MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of I2C Channels :
1
Contact Plating :
Tin
Product :
MCU
Width :
7.6mm
Density :
16 Kb
Number of Terminations :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
Number of ADC Channels :
8
RAM (bytes) :
128
Memory Size :
2kB
Seated Height-Max :
2.65 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
18
Frequency :
10MHz
Lead Free :
Lead Free
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Details
Height :
2.35mm
Supply Voltage :
3V
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Surface Mount
Series :
AVR® ATtiny
Package Type :
SOIC
Published :
Tradename :
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 5.5 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Part Number :
ATtiny2313
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Radiation Hardening :
Temperature Grade :
Industrial
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of SPI Channels :
2
Pbfree Code :
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Oscillator Type :
Internal
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/O Lines :
18
Power Supplies :
2/5 V
Number of I/Os :
18 I/O
RAM Size :
128 x 8
Package :
Tube
Dimensions :
13 x 7.6 x 2.35mm
Supplier Device Package :
20-SOIC
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Qualification :
Pin Count :
ROM Programmability :
Flash
ROM (words) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Address Bus Width :
8B
Data Bus Width :
8B
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Interface Type :
SPI, UART, USI
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Compliant
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Number of Terminals :
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
ATtiny2313
Family Name :
CPU Family :
AVR RISC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
ATTINY2313V-10SU
Introducing Microcontrollers Microchip Technology ATTINY2313V-10SU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:ATtiny2313, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), ATTINY2313V-10SU pinout, ATTINY2313V-10SU datasheet PDF, ATTINY2313V-10SU amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology ATTINY2313V-10SU ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology ATTINY2313V-10SU
Microcontrollers Microchip Technology ATTINY2313V-10SU Overview
The Microcontrollers Microchip Technology ATTINY2313V-10SU is a high-performance, low-power AVR® 8-bit microcontroller from Microchip Technology, offering a robust platform for designers focusing on embedded systems. With 2KB of in-system programmable Flash memory, this MCU is perfect for operations that require agility and efficiency within a compact footprint. The ATTINY2313V-10SU operates between 2.7V and 5.5V, making it versatile for various applications, from industrial controls to consumer electronics. Its enhanced features and reliability make it ideal for designers looking to develop sophisticated yet cost-effective products.