ATTINY13-20MU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATTINY13-20MU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Surface Mount :
yes
Connectivity :
Mounting Style :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Number of PWM Channels :
2
Number of Terminals :
20
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O Lines :
6
Device Core :
AVR
Number of ADC Channels :
4
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
8-Bit
Number of I/Os :
6 I/O
Data Converter :
A/D 4x10b
Seated Height-Max :
0.8 mm
Radiation Hardening :
No
Has ADC :
Interface :
SPI
Terminal Form :
NO LEAD
JESD-609 Code :
e3
DMA Channels :
No
Package Shape :
Square
Speed :
20MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Program Memory Size :
1KB 512 x 16
Interfaces :
SPI
CPU Family :
AVR RISC
Data Bus Width :
8B
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Reach Compliance Code :
Compliant
RAM Size :
64 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
AVR® ATtiny
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Pitch :
0.5mm
Core Processor :
AVR
Base Part Number :
ATTINY13
Terminal Position :
QUAD
PWM Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mount :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
RAM (bytes) :
64
RoHS :
Details
Number of Pins :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Memory Size :
1kB
Supply Voltage :
5V
Product :
MCU
Access Time :
20 μs
Data Converters :
A/D 4x10b
Program Memory Type :
Flash
Supplier Device Package :
20-QFN-EP (4x4)
DAC Channels :
Packaging :
Tray
Base Product Number :
ATTINY13
Length :
4mm
JESD-30 Code :
S-XQCC-N20
Width :
4mm
ROM Programmability :
Flash
Microchip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Grade :
Industrial
Number of Terminations :
Height :
750μm
Number of I/O :
6
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Power Supplies :
3/5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of SPI Channels :
1
ROM (words) :
Watchdog Timer :
Supply Current-Max :
6 mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
EEPROM Size :
64 x 8
Published :
Bit Size :
8
Package :
Tray
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
20MHz