ATO-50-B225-D10
Mfr.Part #
ATO-50-B225-D10
Current Rating (Amps) :
50 A
Non-Invasive (Split Core)
Design Analysis
Frequency Range :
50Hz ~ 60Hz
Size / Dimension :
1.319 L x 1.260 W (33.50mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.791 (45.50mm)
Datasheets
ATO-50-B225-D10
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H