ATMEGA644PV-20AU
Mfr.Part #
ATMEGA644PV-20AU
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Number of I/O :
32
Base Product Number :
ATMEGA644
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
20MHz
RAM Size :
4K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
ATMEGA644P
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Status :
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V