ATMEGA325PV-10MU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATMEGA325PV-10MU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Length :
9mm
Width :
9 mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
QUAD
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Form :
NO LEAD
Lead Free :
Lead Free
Power Supplies :
2/5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Bit Size :
8
Number of I/O :
54
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
SPI/UART/USI
Core Processor :
AVR
Base Part Number :
ATMEGA325P
Number of Terminations :
64
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Terminals :
64
Data Bus Width :
8B
PWM Channels :
yes
Memory Size :
32kB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
2V
DAC Channels :
Pbfree Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
Speed :
10MHz
Base Product Number :
ATMEGA325
Data Converters :
A/D 8x10b
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Qualification Status :
Not Qualified
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
EEPROM Size :
1K x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product :
MCU
Series :
AVR® ATmega
Microchip
Contact Plating :
Tin
Package :
Tray
Number of I/Os :
54 I/O
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Device Core :
AVR
Height Seated (Max) :
1mm
Package Shape :
Square
Tradename :
Packaging :
Tray
RAM Size :
2K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RoHS :
Details
Connectivity :
SPI, UART/USART, USI
Reach Compliance Code :
Compliant
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Product Status :
Active
Frequency :
10MHz
Interface Type :
SPI, UART, USI
Number of Pins :
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Interface :
SPI, UART, USART
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O Lines :
54
Mount :
Has ADC :
Height :
1 mm
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM (bytes) :
Seated Height-Max :
1 mm
DMA Channels :
No
Number of Timers/Counters :
3
ROM Programmability :
Flash
Supply Current-Max :
12 mA
CPU Family :
AVR RISC
Oscillator Type :
Internal
Temperature Grade :
Industrial
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
ATMEGA325PV-10MU
Microchip Technology ATMEGA325PV-10MU
Microcontrollers Microchip Technology ATMEGA325PV-10MU Overview
Discover the advanced capabilities of the Microcontrollers Microchip Technology ATMEGA325PV-10MU, a high-performance, low-power 8-bit MCU from Microchip Technology. Designed for efficient handling of complex digital control tasks, this microcontroller integrates 32KB of flash memory and operates at a maximum frequency of 10 MHz. Its compact 64QFN package is perfect for space-constrained applications while offering enough I/O options for versatile connectivity and functionality.