ATMEGA16M1-15MZ
Mfr.Part #
ATMEGA16M1-15MZ
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN
Connectivity :
CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
Base Product Number :
ATMega16
Terminal Pitch :
0.635mm
Interfaces :
CAN/SPI/UART
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
ATMEGA16M1
8B
Device Core :
AVR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Frequency :
16MHz
EEPROM Size :
512 x 8
Number of Pins :
32
RAM (bytes) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Microchip Technology Inc
Temperature Grade :
Automotive
Factory Lead Time :
12 Weeks
Memory Size :
16kB
Supply Current-Max :
30 mA
Number of Terminations :
32
Number of Timers/Counters :
2
Surface Mount :
yes
Power Supplies :
3/5V
Supplier Device Package :
32-QFN (7x7)
Speed :
16MHz
JESD-30 Code :
S-PQCC-N32
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
RAM Size :
1K x 8
CPU Family :
AVR RISC
Terminal Form :
NO LEAD
Interface :
CAN, LIN, SPI, UART, USART
ROM (words) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Series :
Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega
Datasheets
ATMEGA16M1-15MZ
Atmel (Microchip Technology) ATMEGA16M1-15MZ
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATMEGA16M1-15MZ Overview
ATMEGA16M1-15MZ Features
  • 8-bit AVR Microcontroller
  • 16KB ISP flash memory
  • 512-Bytes EEPROM
  • 1KB SRAM
  • Up to 16 MIPS throughput at 16MHz
  • Wide operating voltage range from 2.7V to 5.5V