ATMEGA169P-16MU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATMEGA169P-16MU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tray
Operating Temperature (Min) :
-40C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temp Range :
-40C to 85C
DAC Channels :
yes
Mount :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
Microchip
Pbfree Code :
yes
Length :
9mm
Height :
0.88 mm
Operating Supply Voltage (Min) :
2.7(V)
Qualification Status :
Not Qualified
ROM Programmability :
Flash
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Status :
Active
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/Os :
54 I/O
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Contact Plating :
Tin
Access Time :
16 μs
Watchdog Timer :
Terminal Position :
QUAD
Base Product Number :
ATMEGA169
CPU Family :
AVR RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Instruction Set Architecture :
RISC
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Number of I/O :
54
Core Processor :
AVR
Device Core Size :
8(b)
Bit Size :
8
RAM (bytes) :
Package Type :
MLF EP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Package Shape :
Square
Frequency :
16MHz
Number of ADC Channels :
8 Channel
Number of Terminations :
64
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7V SUPPLY AT 8 MHZ
Operating Temperature (Max) :
85C
Data Converter :
A/D 8x10b
Mounting :
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Series :
AVR® ATmega
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Programmable :
Rad Hardened :
No
EEPROM Size :
512 x 8
Number of Pins :
64
ROM (words) :
RAM Size :
1K x 8
Device Core :
AVR
Package :
Tray
Interface Type :
SPI/USART
Power Supplies :
3/5 V
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Number of I/O Lines :
54
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
DMA Channels :
Terminal Form :
NO LEAD
# I/Os (Max) :
53
Supply Current-Max :
9.5 mA
Base Part Number :
ATMEGA169P
Data Converters :
A/D 8x10b
Data Bus Width :
8B
Factory Lead Time :
7 Weeks
Supply Voltage :
3V
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification :
Width :
9 mm
Clock Freq :
16(MHz)
Memory Size :
16kB
Interfaces :
I2C, SPI, USART
Height Seated (Max) :
1mm
Number of Timers - General Purpose :
3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Number of Timers/Counters :
3
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Seated Height-Max :
1 mm
Core Size :
8-Bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Temperature Grade :
Industrial
Speed :
16MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface :
SPI, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
SPI, UART/USART, USI
Tradename :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Reach Compliance Code :
Compliant
PWM Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Number of Terminals :
RoHS :
Details
Datasheets
ATMEGA169P-16MU
Microchip Technology ATMEGA169P-16MU
Microcontrollers Microchip Technology ATMEGA169P-16MU Overview
The ATMEGA169P-16MU from Microchip Technology is a robust 8-bit microcontroller packed with features designed to facilitate efficient and reliable operation for a wide range of applications. Built on Microchip's advanced technology, this microcontroller unit (MCU) boasts 16KB of flash memory and operates at a frequency of up to 16MHz, providing a perfect blend of power and precision. The ATMEGA169P-16MU offers versatility with its 64QFN package, making it an excellent choice for designers looking for compact size combined with powerful performance. The integration of high-end features in this microcontroller makes it particularly attractive for bulk purchases by businesses aiming to develop sophisticated electronic products.