ATM13-12PC-BM02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATM13-12PC-BM02
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN HEADER R/A 12POS
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
250V
Insulation Height :
1.303 33.10mm
Feature :
Board Guide, Mating Flange, Mounting Flange, Potting Wall
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Receptacle
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive, Industrial
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Positions :
12
Packaging :
Tray
Series :
BoardLock™ ATM
Number of Positions Loaded :
All
Ingress Protection :
IP67
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Finish - Post :
Gold
Insulation Color :
Gray
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
ATM13-12PC-BM02
Amphenol Sine Systems ATM13-12PC-BM02
BoardLock™ ATM Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.303 33.10mm Height