ATF13-6P2-BM03BLU
Mfr.Part #
ATF13-6P2-BM03BLU
Stock
69
In Stock :
69
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
6
Current Rating (Amps) :
13A
Insulation Height :
0.843 21.41mm
Voltage - Rated :
250VDC
Insulation Color :
Blue
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.174 4.42mm
Feature :
Board Lock
Contact Finish - Post :
Tin
Datasheets
ATF13-6P2-BM03BLU
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Thermoplastic 6-Position Board to Cable/Wire 0.843 21.41mm Height