ATB227M050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATB227M050
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
220UF, 50VDC, 10X10.2MM, SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance :
340 mOhms
Capacitance :
220 µF
Product Status :
Active
Package :
Digi-Reel?
Ratings :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing :
Series :
ATB
Ripple Current @ High Frequency :
670 mA @ 100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.425" (10.80mm)
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.417" W (10.30mm x 10.60mm)
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency :
469 mA @ 120 Hz
Voltage - Rated :
50 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ATB227M050
Cornell Dubilier Electronics ATB227M050
ATB 220 μF Capacitor ±20% Surface Mount 0.394" Dia (10.00mm) -55°C ~ 105°C Polar Radial, Can - SMD