ATB226M050
Mfr.Part #
ATB226M050
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.280W 6.60mmx7.10mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.23Ohm @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
ATB
Impedance :
1Ohm
Capacitance :
22µF
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
230mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
161mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ATB226M050
Cornell Dubilier Electronics ATB226M050
ATB 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD