AT91M55800A-33AU
Mfr.Part #
AT91M55800A-33AU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
176-LQFP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tray
Width :
24mm
DAC Resolution :
10 bit
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interface Type :
EBI, SPI, USART
Packaging :
Tray
Pin Count :
176
Package / Case :
176-LQFP
Number of SPI Channels :
1
EEPROM Size :
Supply Voltage :
3V
Instruction Set Architecture :
RISC
Boundary Scan :
yes
Number of I/O :
58
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Microchip
Interfaces :
EBI/SPI/USART
DMA Channels :
No
Number of External Interrupts :
7
Number of Terminations :
176
Published :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
RAM Size :
8K x 8
Product Type :
ARM Microcontrollers - MCU
Clock Frequency :
20MHz
PWM Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Data RAM Width :
32
DAC Channels :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
176-LQFP (24x24)
Integrated Cache :
Dimensions :
24 x 24 x 1.4mm
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x10b
Program Memory Type :
ROMless
Device Core :
ARM7TDMI
Product :
MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Format :
FIXED POINT
Oscillator Type :
Internal
Number of Pins :
Package Type :
LQFP
Number of ADC Channels :
8 Channel
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Timers/Counters :
6 Timer
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Family Name :
AT91
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
AT91M55800A
Low Power Mode :
Number of I/Os :
58 I/O
Number of Timers :
6
Has ADC :
Surface Mount :
RAM (words) :
Mounting Style :
SMD/SMT
AT91
RoHS :
Details
Terminal Position :
QUAD
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Bit Size :
32
Height :
1.4mm
ROM (words) :
Peripherals :
POR, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Product Number :
AT91M55800A
Data Bus Width :
32 bit
Pbfree Code :
Speed :
33MHz
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Power Supplies :
3/3.33/5V
Terminal Form :
Gull wing
Core Size :
16/32-Bit
External Data Bus Width :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Status :
Active
Product Category :
ARM Microcontrollers - MCU
Length :
24mm
Address Bus Width :
24
Number of Serial I/Os :
3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm