AT91M43300-25CC
Mfr.Part #
AT91M43300-25CC
Package / Case
144-LFBGA
Description
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 144BGA
Package / Case :
144-LFBGA
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
AT91SAM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Packaging :
Tray
Number of I/O :
58
EEPROM Size :
Peripherals :
WDT
Package :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converters :
Program Memory Size :
Base Part Number :
AT91M43300
Base Product Number :
AT91M43300
Oscillator Type :
External
Operating Temperature :
0°C~70°C
Product Status :
Obsolete
Program Memory Type :
ROMless
Supplier Device Package :
144-BGA (13x13)
Core Processor :
ARM7®
Speed :
25MHz
Published :
RAM Size :
3K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
16/32-Bit
Datasheets
AT91M43300-25CC
Microchip Technology AT91M43300-25CC
Microcontrollers Microchip Technology AT91M43300-25CC Overview
AT91M43300-25CC Features
The AT91M43300-25CC MCU features a sophisticated ARM7TDMI core that allows it to operate at speeds up to 25 MHz, providing the computational power necessary for demanding applications. This MCU supports a wide range of peripherals, including multiple serial communication interfaces, which are vital for modern industrial applications. It also offers advanced interrupt handling capabilities and a versatile clock management system, allowing for optimized power consumption and improved efficiency.