AT90PWM3-16SQ
Mfr.Part #
AT90PWM3-16SQ
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
32-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SOIC
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Packaging :
Tube
Speed :
16MHz
Connectivity :
SPI, UART/USART
Number of I/O Lines :
27
Supplier Device Package :
32-SOIC
Access Time :
16 μs
Factory Lead Time :
1 Week
RAM (bytes) :
512
Base Part Number :
AT90PWM3
Number of Pins :
32
HTS Code :
Memory Type :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
No
Number of Programmable I/O :
27
Data Converter :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
Atmel Corporation
Product Status :
Obsolete
Data Converters :
A/D 11x10b; D/A 1x10b
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
Length :
20.725 mm
Package :
Tube
Min Supply Voltage :
2.7V
Terminal Position :
Dual
Package Shape :
RECTANGULAR
3 (168 Hours)
Pin Count :
32
Interface :
SPI, UART, USART
RoHS :
Compliant
Number of Timers/Counters :
2
DAC Channels :
Max Supply Voltage :
5.5V
Terminal Pitch :
1.27 mm
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
16MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Finish :
MATTE TIN
Seated Height-Max :
2.54 mm
Watchdog Timer :
Width :
7.51 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G32
Base Product Number :
AT90PWM3
Radiation Hardening :
No
Max Frequency :
16MHz
8
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
32-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Internal
Max Operating Temperature :
105°C
Technology :
CMOS
Subcategory :
Microcontrollers
Core Architecture :
512 x 8
Datasheets
AT90PWM3-16SQ
Introducing Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) AT90PWM3-16SQ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:AT90PWM3, Number of Pins:32, Operating Temperature:-40°C~105°C TA, Package / Case:32-SOIC (0.295, 7.50mm Width), AT90PWM3-16SQ pinout, AT90PWM3-16SQ datasheet PDF, AT90PWM3-16SQ amp .Beyond Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) AT90PWM3-16SQ ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.