AT90CAN64-16MUR
Mfr.Part #
AT90CAN64-16MUR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN
Stock
2
In Stock :
2
Microcontrollers
Device Core :
AVR
Width :
9 mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Program ROM Width :
8
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Product Number :
AT90CAN64
Address Bus Width :
16
Package Shape :
Square
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Seated Height-Max :
1 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
Series :
AVR® 90CAN
DAC Channels :
No
Screening Level :
TS 16949
Terminal Position :
QUAD
Factory Lead Time :
15 Weeks
External Data Bus Width :
8
Terminal Form :
NO LEAD
Reach Compliance Code :
Compliant
PWM Channels :
yes
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Core Processor :
AVR
Published :
2005
Interfaces :
CAN/JTAG/SPI/TWI/USA
Packaging :
Digi-Reel®
Speed :
16MHz
Data Bus Width :
8B
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
ROM Programmability :
Flash
Number of I/O :
53
Number of Terminations :
64
DMA Channels :
No
Has ADC :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Bit Size :
Product Status :
Active
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Microchip
Supply Voltage :
5V
Number of I/O Lines :
53
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
9mm