AT89S53-24JU
Mfr.Part #
AT89S53-24JU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package :
Tube
Packaging :
Tube
RAM Size :
256 x 8
Core Size :
8-Bit
Base Product Number :
AT89S53
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Data Converters :
EEPROM Size :
Connectivity :
SPI, UART/USART
Speed :
24MHz