AT89S52-24AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT89S52-24AI
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Has ADC :
No
Technology :
CMOS
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.8 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connectivity :
UART/USART
External Data Bus Width :
8
Core Processor :
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Number of I/O Lines :
32
DAC Channels :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Supply Current-Max :
25 mA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
ROM Programmability :
Flash
Seated Height-Max :
1.2 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Reach Compliance Code :
Unknown
RAM (bytes) :
256
Program Memory Type :
Flash
JESD-609 Code :
e0
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
CPU Family :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
PWM Channels :
Speed :
24MHz
Number of Terminals :
44
Width :
10 mm
Bit Size :
8
Length :
10 mm
DMA Channels :
RAM Size :
256 x 8
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
ROM (words) :
Subcategory :
Microcontrollers
Pin Count :
44
Package / Case :
44-TQFP
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Peripherals :
WDT
Package Shape :
Square
Core Size :
8-Bit
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Package :
Tray
Base Part Number :
AT89S52
Base Product Number :
AT89S52
Series :
89S
Qualification Status :
Not Qualified
Address Bus Width :
16
Number of I/O :
32
Temperature Grade :
Industrial
Surface Mount :
yes
Data Converters :
Atmel Corporation
Power Supplies :
5 V
Datasheets
AT89S52-24AI
Microchip Technology AT89S52-24AI
Microcontrollers Microchip Technology AT89S52-24AI Overview
AT89S52-24AI Features
This microcontroller offers a variety of features that enhance its utility and efficiency in complex electronics environments. Key features include an 8-bit CPU with a fully static operation, a wide operating voltage range of 2.7V to 5.5V, and a clock speed of up to 24 MHz. Additionally, it supports enhanced power-saving modes, a 256 x 8-bit internal RAM, three 16-bit timer/counters, and a full-duplex UART serial channel. Its capability to interface with a variety of peripherals through SPI, I2C, and other serial buses makes it extremely adaptable for a wide range of applications.