AT89S51-24JI
Mfr.Part #
AT89S51-24JI
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
RAM Size :
128 x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
89S
Speed :
24MHz
Number of I/O :
32
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.6x16.6)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Core Processor :
Peripherals :
WDT
Connectivity :
UART/USART
Datasheets
AT89S51-24JI
Atmel (Microchip Technology) AT89S51-24JI
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) AT89S51-24JI Overview
AT89S51-24JI Features
  • Core: 8-bit microcontroller
  • Memory: 4KB of in-system programmable Flash
  • Package Type: 44PLCC, offering a compact footprint for space-sensitive applications
  • Speed: Operates at up to 24 MHz, providing high processing power for data-intensive applications