AT89LP828-20AU
Mfr.Part #
AT89LP828-20AU
Package / Case
32-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Stock
332
In Stock :
332
Microcontrollers
Height :
1 mm
ROM (words) :
8192
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Type :
Flash
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.4V
Min Supply Voltage :
2.4 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Pbfree Code :
yes
Temperature Grade :
Industrial
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Mount :
Surface Mount
Data Converters :
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Height Seated (Max) :
1.2mm
Mounting Type :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.5V
Base Part Number :
AT89LP828
RAM (bytes) :
768
Interface :
2-Wire, SPI, UART, USART
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Core Architecture :
8051
Interface Type :
2-Wire, SPI
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tray
Terminal Pitch :
0.8mm
Frequency :
20MHz
PWM Channels :
Width :
7 mm
DAC Channels :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interfaces :
2-Wire/SPI
Package Shape :
Square
Number of Timers/Counters :
3
Contact Plating :
Tin
Published :
RAM Size :
768 x 8
Speed :
20MHz
ROM Programmability :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Has ADC :
No
Max Frequency :
20 MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Operating Temperature :
85 °C
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Max Supply Voltage :
5.5 V
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
Series :
89LP
Device Core :
Number of I/O Lines :
30
Seated Height-Max :
1.2 mm
Packaging :
Tray
Supply Current-Max :
10 mA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
External Data Bus Width :
8
Core Processor :
Power Supplies :
2.5/5V
EEPROM Size :
1K x 8
Number of Programmable I/O :
30
Memory Size :
8kB
Length :
7mm
Number of I/O :
RoHS :
Details
Terminal Form :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-40 °C
DMA Channels :
Number of Terminals :
32
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
7 Weeks
Watchdog Timer :
Supply Voltage :
5V
Number of I/Os :
30 I/O
CPU Family :
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
S-PQFP-G32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Product Number :
AT89LP828
Number of Pins :
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
32-TQFP
Microchip
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
SPI, UART/USART
Brand :
Bit Size :
8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
AT89LP828-20AU
Microchip Technology AT89LP828-20AU
Microcontrollers Microchip Technology AT89LP828-20AU Overview
The Microcontrollers Microchip Technology AT89LP828-20AU is a highly efficient 8-bit MCU from Microchip Technology, designed to offer robust performance with its 8KB of Flash memory. Encased in a compact 32TQFP package, this microcontroller provides a versatile platform suitable for a broad range of applications. Key to its utility is its ability to operate at up to 20 MHz, providing the necessary processing power for complex tasks in real-time operations. The AT89LP828-20AU stands out for its ease of integration and enhanced power management features, making it a prime choice for developers looking to optimize system performance and reliability.