AT89LP51RB2-20AU
Mfr.Part #
AT89LP51RB2-20AU
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
Not Qualified
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
85 °C
Base Part Number :
AT89LP51RB2
Data Converter :
A/D 7x10b
Frequency :
20MHz
Number of I2C Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
44-TQFP
Number of I/O :
40
Number of I/Os :
40 I/O
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Type :
FLASH, ROM
RAM Size :
1.375K x 8
Number of ADC Channels :
7
Number of Pins :
44
Number of UART Channels :
Number of Timers/Counters :
3
Height :
1.05mm
Number of Programmable I/O :
40
Memory Size :
24KB
Min Supply Voltage :
2.4 V
Max Frequency :
20 MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.5V
PWM Channels :
Seated Height-Max :
1.2 mm
Package :
Tray
Flash
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Terminals :
44
Length :
10.1mm
ROM (words) :
Interface :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
Base Product Number :
AT89LP51
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
External Data Bus Width :
8
JESD-609 Code :
e3
Supply Current-Max :
7 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
20MHz
DAC Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Supply Voltage :
5.5 V
EEPROM Size :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.4V
Address Bus Width :
16
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of PWM Channels :
7
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Terminal Position :
QUAD
Width :
10.1mm
Number of Terminations :
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
24KB 24K x 8
Supply Voltage :
5V