AT89LP214-20PU
Mfr.Part #
AT89LP214-20PU
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
Stock
286
In Stock :
286
Min Operating Temperature :
-40 °C
Core Processor :
8051
Min Supply Voltage :
2.4 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interfaces :
SPI/UART
Package Shape :
RECTANGULAR
Has ADC :
No
Power Supplies :
2.5/5 V
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Speed :
20MHz
Number of Timers/Counters :
2
Width :
7.11mm
Number of I/O :
12
Max Supply Voltage :
5.5 V
Packaging :
Tube
Connectivity :
SPI, UART/USART
Program Memory Size :
2KB 2K x 8
Max Frequency :
20 MHz
Watchdog Timer :
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Contact Plating :
Tin
Brand :
Number of I/Os :
12 I/O
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Interface :
SPI, UART, USART
Surface Mount :
No
Device Core :
80C51
Number of Terminals :
14
Core Size :
8-Bit
Mount :
Through Hole
CPU Family :
8051
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Pitch :
2.54 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.5V
ROM (words) :
Height :
5.334mm
Number of Pins :
14
Supply Current-Max :
10 mA
Base Part Number :
AT89LP214
Terminal Position :
Dual
Number of UART Channels :
1
Number of I/O Lines :
12
+ 85 C
Microchip
PWM Channels :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package :
Tube
Max Operating Temperature :
85 °C
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface Type :
SPI, UART
Seated Height-Max :
5.334 mm
Product :
MCU
1
DMA Channels :
Base Product Number :
AT89LP214
Number of Terminations :
RAM Size :
128 x 8
RAM (bytes) :
128
ROHS3 Compliant
Data Converters :
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Memory Size :
2kB
Length :
19.69mm
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
20MHz
Supplier Device Package :
14-PDIP
Supply Voltage :
2.7V
Datasheets
AT89LP214-20PU
Introducing Microcontrollers Microchip Technology AT89LP214-20PU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:14, Base Part Number:AT89LP214, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, AT89LP214-20PU pinout, AT89LP214-20PU datasheet PDF, AT89LP214-20PU amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology AT89LP214-20PU ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.