AT89LP213-20PU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT89LP213-20PU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DMA Channels :
No
Mounting Type :
Through Hole
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Published :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Contact Plating :
Tin
Product :
MCU
Number of Timers/Counters :
2
Mounting Style :
CPU Family :
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O Lines :
12
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
7.11mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Package :
Tube
Min Supply Voltage :
2.4V
Memory Size :
2kB
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Size :
8-Bit
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
AT89LP213
Seated Height-Max :
5.334 mm
Max Frequency :
20MHz
Flash Memory :
2
RAM Size :
128 x 8
Number of Pins :
14
Series :
89LP
Frequency :
20MHz
Number of PWM Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Program ROM Width :
8
Microchip
ROM Programmability :
Flash
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Position :
Dual
Watchdog Timer :
yes
RoHS :
Details
Memory Type :
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Clock Speed :
20
Bit Size :
8
Factory Lead Time :
7 Weeks
DAC Channels :
No
HTS Code :
ROM (words) :
Length :
19.69mm
PWM Channels :
yes
Number of I/Os :
12 I/O
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-40°C
Core Processor :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Status :
Active
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Interface Type :
SPI, UART
Max Supply Voltage :
5.5V
Number of Programmable I/O :
12
Device Core :
80C51
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Max Operating Temperature :
85°C
Connectivity :
SPI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Technology :
CMOS
Number of I/O :
Data Bus Width :
8B
Base Part Number :
AT89LP213
REACH SVHC :
No SVHC
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
14-PDIP
Pin Count :
14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RAM (bytes) :
128
Number of Terminals :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of SPI Channels :
1
Has ADC :
Surface Mount :
Oscillator Type :
Internal
Core Architecture :
Radiation Hardening :
Supply Current-Max :
10 mA
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Power Supplies :
2.5/5 V
EEPROM Size :
Program Memory Size :
2KB 2K x 8
Interfaces :
SPI/UART
Data Converters :
Brand :
Height :
5.334mm
Mount :
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Interface :
Datasheets
AT89LP213-20PU
Introducing Microcontrollers Microchip Technology AT89LP213-20PU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:AT89LP213, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), AT89LP213-20PU pinout, AT89LP213-20PU datasheet PDF, AT89LP213-20PU amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology AT89LP213-20PU ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.