AT89C51-24JC
Mfr.Part #
AT89C51-24JC
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC
Microcontrollers
Data Converters :
Atmel Corporation
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
1.27 mm
Package :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
Package Shape :
Square
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Seated Height-Max :
4.57 mm
Terminal Position :
QUAD
Pin Count :
44
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Base Part Number :
AT89C51
Base Product Number :
AT89C51
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Has ADC :
No
Address Bus Width :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Connectivity :
UART/USART
EEPROM Size :
External Data Bus Width :
8
PWM Channels :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
CPU Family :
ROM (words) :
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Speed :
24MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
JESD-30 Code :
S-PQCC-J44
HTS Code :
Terminal Form :
J BEND
Peripherals :
DMA Channels :
Technology :
CMOS
Core Processor :
80C51
Flash
Bit Size :
8
Packaging :
Tube
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Length :
16.5862 mm
RAM Size :
128 x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/O :
32
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of I/O Lines :
32
RAM (bytes) :
128
Power Supplies :
5 V
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
Microcontrollers
Width :
16.5862 mm