AT87LV51-16AI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AT87LV51-16AI
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Published :
Program Memory Type :
OTP Quick FLASH
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
UART/USART
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
AT87LV51
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Peripherals :
Base Part Number :
AT87LV51
Series :
87LV
Number of I/O :
32
RAM Size :
128 x 8
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Package / Case :
44-TQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
Data Converters :
Core Processor :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Speed :
16MHz
Package :
Tray
Core Size :
8-Bit
EEPROM Size :
Datasheets
AT87LV51-16AI
Microchip Technology AT87LV51-16AI
Microcontrollers Microchip Technology AT87LV51-16AI Overview
AT87LV51-16AI Features
The AT87LV51-16AI microcontroller is equipped with an array of features designed to enhance its utility and flexibility in various applications. Key features include 4KB of integrated flash memory, a wide operating voltage range, and multiple single-cycle I/O ports. Additionally, its high clock speed up to 16MHz ensures efficient processing capabilities, suitable for tasks requiring quick data manipulation and real-time adjustments.